Kobieta , 48 lat

Przez całe moje życie, właściwie aż do 40 roku, z moim wzrokiem było super idealnie. Widziałam idealnie jak i z bliziutka, tak i z daleka (numer autobusu widoczny dla mnie był z odległości 200 metrów). Od czterdziestego roku, nawet nie wiem, jak to się zaczęło, mój wzrok zaczął się pomalutku pogarszać. Dwa i pół roku temu okulista stwierdził, że muszę nosić do czytania +2 a do patrzenia 1,75. Dziś, to jest po tym czasie (mam 48 lat), noszę 4 do czytania i 2,5 do patrzenia. Nienawidzę okularów, nie potrafię się z tym pogodzić, że je muszę nosić, sykam i przeklinam, jak zdarzy mi się je zapomnieć do sklepu, bo jestem ślepa jak kura. Ani z bliska, ani na odległość... Wszystko za mgłą, dlatego bardzo proszę o odpowiedź, mieszkam w Gorzowie i jestem zrozpaczona. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź - za co bardzo dziękuję, Jolanta

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Pani Jolanto,

nadwzroczność wieku średniego ma zwykle charakter postępujący, aczkolwiek postępowanie wady jest zazwyczaj powolne.
Laserowa korekcja wad wzroku najlepiej zdaje egzamin w przypadku krótkowzroczności, w wypadku nadwzroczności jej efekty nie są tak zadowalające. Nielubiane okulary można spróbować zastąpić soczewkami kontaktowymi. W Pani przypadku mogą to być soczewki dwuogniskowe, gdzie jedna para soczewek służy do widzenia i z daleka, i z bliska.
Jest to bardzo dobra metoda na nienoszenie okularów, o ile nie ma Pani przeciwwskazań okulistycznych, wymaga tylko przyzwyczajenia się do patrzenia w nowy sposób i nauczenia się obsługi soczewek.
Proponuję odwiedzenie najbliższego miejsca, gdzie lekarz okulista dobierze soczewki i nauczy Panią sposobu obsługi.
Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Okulistyka – Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się badaniem, wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu. Najnowsze metody operacyjne w okulistyce pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Laserowa korekta wzroku umożliwia przywrócenie ostrości widzenia zarówno u krótko-, jak i dalekowidzów.
  • Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK – Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK to najnowocześniejsza metoda operacyjna, która łączy zalety starszych metod – LASIK i PRK. Wykorzystuje się ją do leczenia astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności. W tej metodzie nabłonek lub zewnętrzna warstwa rogówki nie jest cięta mikrokeratomem (narzędzie tnące stosowane w LASIK,) ale drobniejszym ostrzem, zwanym trepanem i 20% roztworem alkoholu.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach