Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 3 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gdzie najczęściej pojawia się próchnica?

Czy to normalne że próchnica pojawia się na wysokości dziąsła lub pod dziąsłem. Na powierzchni zębów nie mam żadnych ubytków (wszystko wyleczone) ale jak nitkuję zęby to zauważam, że przy dziąśle lub pod dziąsłem od strony stycznych mam odwapnienia. Czy to normalne?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na afty

Witam
Próchnica często rozpoczyna się na powierzchniach stycznych,zwłaszcza w zębach bardziej stłoczonych- są to miejsca, gdzie trudniej je doczyścić. Warto na te miejsca zwrócić uwagę lekarzowi, aby przyjrzał im się dokładniej w trakcie badania. Może on wykonać dodatkowe badania rtg, aby lepiej ocenić tą okolice. Same odwapnienie nie jest jeszcze powodem do zmartwień. Przy dobrej higienie nic nie powinno się stać.

umów wizytę 0

Ze względu na to, że powierzchnie styczne są trudne do oczyszczenia, tam często powstają ubytki próchnicowe. Również powierzchnie przydziąsłowe są bardziej narażone na działanie bakterii niż gładkie. Proponuję zmianę szczotki na soniczną oraz używanie irygatora ( dzięki niemu doczyści Pan przestrzenie międzyzębowe ). Dobrze by było udać się na konsultację do periodontologa - w celu diagnostyki okolicy poddziąsłowej.

umów wizytę 0

Próchnica występuje najczęściej w miejscach stycznych zębów, które są najtrudniejsze do oczyszczania. W tych miejscach pojawiają się ubytki próchnicowe. Aby zapobiec rozwijaniu się próchnicy w miejscach stycznych, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań np. zdjęcia panoramicznego zębów, RTG. Zaleca się również używanie szczoteczki sonicznej, która ułatwia doczyszczenie przestrzeni międzyzębowej.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety