Gdzie powinna udać się osoba mająca problemy z rówieśnikami, która ma autyzmem?

Mam 21 lat i cierpie na autyzmdzieciecy.Moje srodowisko mnie skreśliło z powodu mojego zaburzenia,przez moja niepełnosprawność jestem na marginiesie społecznym.Nie potrafie przez autyzm zdobyx jakiego kolwiek kwalifikacji zawodowej w zwyklej szkole zawodowej.Mam ogromne problemy z nauka ,przez to nie umiem zdobyć zawodu,mam głeboką dysleksje.Gdzie mógłbym poszukać pomocy?

Warto poszukać pomocy psychologicznej/psychoterapii w ośrodku, który zajmuje się terapią osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub też rozpocząć. Specjaliści pomogą lepiej rozumieć zarówno samo zaburzenie, jak i pomogą odnaleźć się w społecznych relacjach, nauczyć się budować je na satysfakcjonującym lub akceptowalnym poziomie, a także odkryć zawodowe możliwości.
Jeśli jest Pan już pod opieką psychologów, psychoterapeutów- warto się zwrócić właśnie do nich z tymi trudnościami.

Może Pan również skorzystać z pomocy ośrodków zajmujących się aktywizacją zawodową, lub po prostu ośrodków wsparcia. Do ośrodków wsparcia przychodzą osoby z różnymi trudnościami psychicznymi i niepełnosprawnościami. Są to placówki rehabilitacji społecznej, czyli miejsca gdzie terapia ma na celu wzmocnienie umiejętności interpersonalnych, oraz trening nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społecznych. Odbywają się tam zajęcia grupowe, co jest też okazją do pozyskania nowych znajomości. Tego typu placówki działają w trybie dziennym (np. od 8 do 16), z reguły są bezpłatne, a korzystając z ich usług będzie Pan również otoczony opieką psychologiczną. Innymi placówkami, w których może Pan szukać pomocy są kluby pacjenta, lub kluby popołudniowe- przychodzą tam różne osoby, z którymi można nawiązać relację, a takie kluby też bardzo często zatrudniają psychologów.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trzeba udać się do placówki psychologicznej, która przyjmuje osoby dorosłe i rozpocząć terapię. Konieczne stale konsultacje z lekarzami psychiatrą, neurologiem, terapeutą.
Poza tym jeśli Pani była od dziecka prowadzona terapeutycznie, ma orzeczenia, wszelki zaświadczenia, itp to proponuje wystąpić o uzyskanie stopnia niepełnosprawności, wystarać się o zasiłek pielęgnacyjny i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pomocna będzie wizyta w Opiece Społecznej i ZUS.
Powodzenia!
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Polecam terapię grupową prowadzoną dla osób ze spektrum autyzmu.Przysługują Panu również specjalistyczne usługi opiekuńcze.Wniosek należy złożyć w rejonowej Opiece Społecznej.Druk można wydrukować z internetu.Powodzenia.