Gdzie powinnam się udać na badania, by sprawdzić czy jestem w grupie ryzyka?

Witam. Chciałam się zapytać o raka piersi, jajników. W mojej rodzinie występowały już takie przypadki. Jedna osoba ze mną spokrewniona zmarła na raka a ja sama miałam torbiele na jajniku. Moje pytanie dotyczy wieku od którego powinnam zacząć badać piersi. Mam 21 lat. Gdzie powinnam się udać na badania by sprawdzić czy jestem w grupie ryzyka?

Może Pani zacząć od poradni genetycznej - tam genetyk kliniczny przeprowadzi dokładną rozmowę na temat zachorowań w rodzinie (trzeba znać pokrewieństwo, szczegółowe rozpoznanie i wiek zachorowania). Na podstawie wywiadu można wstępnie określić Pani ryzyko onkologiczne i zaproponować adekwatne badania dodatkowe / postępowanie. W wieku 21 lat zalecałbym już samobadanie piersi, oraz kontrolę ginekologiczną 1x/rok. Po uzyskaniu większej ilości informacji można zaproponować inne działania profilaktyczne, zależne od wieku, planowej ciąży, etc.