Gdzie powinnam szukać przyczyny moich dolegliwości?

Dzień Dobry. Piszę do was,aby dowiedzieć się czegoś bardzo istotnego dla mnie. Otóż od dawna miałam objawy depresji,lęku społecznego... ale od jakiegoś czasu zaczęłam spisywać pewne objawy,które towarzyszą mi. Między innymi należą do nich : Częste bóle głowy,żołądka,ból serca,kłucie w klatce.. czasami ból zaczyna się od kłucia w plecach,później przechodzi na klatke i serce,po czym czasami ciężko mi oddychać,czuję niepokój,lęki bez przyczyny,zmienność nastrojów,trudności z zasypianiem,a gdy zasnę budzę się zmęczona,kłopoty z koncentacją. Chciałabym się dowiedzieć co się ze mną dzieje,i gdzie się udać dalej,aby to zwalczyć?

Szanowna Pani,

dobrze byłoby wykluczyć choroby poszczególnych narządów, w związku z tym - wskazana jest szczegółowa diagnostyka kardiologiczna, internistyczna, gastrologiczna oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego, ponieważ: Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie