Gdzie się podziać po rozstaniu?

2 mies.temu rozstalam sie z chlopakiem.Pod koniec sierpnia weszlam w nowy zwiazek.Z racji mojej ciezkiej sytuacji domowej (przemoc)podjelismy wspolnie decyzje o zamieszkaniu razem,choc znalismy sie 2 tyg.Obecnie nie pracuję,choruje na depresje i nerwice,ciezko mi znalezc zatrudnienie i sile do zmian.Proby terapii i wieloletnie wiyty u psychologa nie przyniosly rezultatu.Chlopak(2lata mlodszy)jest dojrzaly,odpowiedzialny,troszczy sie o mnie,ale ja nie jestem z nim szczesliwa.Nie potrafie cieszyc sie jego obecnoscia.Rozmowy z nim odnosnie naszej relacji koncza sie stwierdzeniemz jego strony,ze bedzie dobrze i jestesmy sobie pisani.NIe pociaga mnie fizycznie,nie mma ochoty przytulac sie do niego,trzymac za reke,snuć planow o przyszlosci...Jestem w rozsterce.Doceniam,ze wyrwal mnie z toksycznego domu i widze,jak duzo dla mnie robi.Jednoczesnie nie czuje przy nim motyli w brzuchu,zadnych emocji...Co robic?Nie mam dokąd wrocic w razie rozstania...

Szanowna Pani,
Bardzo Pani współczuję trudnej sytuacji, w której się Pani znalazła. To bardzo dobrze, że szuka Pani dla siebie pomocy i odpowiedniego leczenia.
Jeżeli chodzi o sytuację z chłopakiem i swoją obojętność uczuciową, to sugerowałabym żeby nie podejmowała Pani pochopnych decyzji. Depresja ma do siebie to, że powoduje obojętność emocjonalną, dystansowanie się od ludzi, trudność w czerpaniu przyjemności z bliskości czy normalnych aktywności, nie mówiąc już nawet o próbach tworzenia planów na przyszłość. Pani obecna sytuacja z chłopakiem może być więc (chociaż nie musi) skutkiem depresji.
Być może dobrym rozwiązaniem w Pani sytuacji byłoby oderwanie się od całej tej sytuacji i rozpoczęcie intensywnej terapii na oddziale. Takie leczenie może trwać od 3 miesięcy w górę (w razie potrzeby pacjenta oraz zaleceń lekarzy). Istnieją oddziały dzienne (na których intensywna terapia odbywa się przez kilka godzin dziennie, a potem osoba wraca do domu) oraz zamknięte (gdzie dany pacjent może znaleźć schronienie na cały czas trwania terapii). Aby uzyskać skierowanie na taki oddział należy po prostu udać się do lekarza psychiatry. Zaleci on też Pani odpowiednie leczenie; proszę pamiętać, że przy leczeniu depresji konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii.
Życzę Pani powodzenia i powrotu do zdrowia.

Witam, rozumiem że jest Pani w trudnej sytuacji, ma mieszane uczucia w związku z sytuacją, aby poznać ją bliżej, zastanowić się jakie ma Pani możliwości, jakie potrzeby, warto zwrócić się do psychologa. Jeżeli psychoterapia z której Pani korzystała nie przyniosła rezultatów, proszę pomyśleć o zmianie terapeuty lub nurtu terapeutycznego.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl