Gdzie się podziały pozytywne uczucia?

Jestem 28-letnią kobietą. Mam problem, jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie. Niedawno wyprowadziłam się z domu do innego miasta (no i dobrze). Moje życie to dom i praca, a moje kontakty międzyludzkie to raczej obowiązek, a nie przyjemność. Problem w tym, że nie odczuwam przyjemności z obcowania z innymi, a może to nastawienie do ludzi. A może nie spotykam ostatnio ludzi, do których czuję sympatię. Może wynika to z tego, że dopiero co rozpoczęłam pracę, a może z natłoku obowiązków i niskiej samooceny. Ważne jest, że rok temu wykryto u mnie schizofrenię. Od tej pory zażywam leki neuroleptyczne. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

problemy podobne do opisanych przez Panią mogą wynikać z różnych przyczyn. W przebiegu schizofrenii niekiedy występują tzw. objawy negatywne, między którymi znajduje się izolowanie się, brak odczuwania przyjemności. Wówczas można pomyśleć o leku bardziej aktywizującym. Niekiedy takie odczucia mają charakter objawów depresyjnych, i wówczas postępowanie może być inne. Wspomniała Pani również o niskiej samoocenie.

Mnogość możliwych przyczyn nie pozwala mi na jednoznaczne określenie dalszego postępowania. Rozumiem jednak, iż taka sytuacja stanowi dla Pani problem. Proponuję, by skontaktowała się Pani z lekarzem prowadzącym. Nie wiem, czy w Pani mieście działają grupy wsparcia czy programy rehabilitacji psychiatrycznej - jeśli tak, to proponowałbym dodatkowo przemyśleć kwestię uczestnictwa w nich.

W literaturze dostępnych jest wiele informacji dotyczących zależności pomiędzy przebiegiem choroby a ilością i jakością kontaktów społecznych (określanych jako rozległość sieci społecznej). Zauważono mianowicie, iż osoby mogące korzystać z większego wsparcia rodziny, przyjaciół, znajomych lepiej funkcjonują. Z tego, co Pani napisała, mniemam, iż obecnie doświadcza Pani pewnych trudności w zakresie nawiązywania i podtrzymywania tychże kontaktów. Może więc warto zastanowić się nad najkorzystniejszym rozwiązaniem wspólnie z lekarzem prowadzącym. Proponowałbym dodatkowo udać się do psychologa, by rozważyć wszystkie możliwości takiego stanu rzeczy i wspólnie zastanowić się nad celem i metodami nawiązywania kontaktów.

Pozdrawiam serdecznie