Gdzie usunąć torbiel na jajniku i jak się pozbyć infekcji bakteryjnej pochwy?

Mam prawdopodobnie 4 cm torbiel na prawym jajniku już od około 3 lat. Ginekolodzy twierdzą, że to nie przeszkadza w codziennym życiu i nie chcą dać mi skierowania do szpitala w celu usunięcia tej torbieli. Bardzo mi to przeszkadza w życiu codziennym, jak i współżyciu z partnerem. Ciągnący ból przed, w czasie i kilka dni po okresie jest czasem nie do zniesienia, aż nie mogę chodzić. Miałam również infekcję bakteryjną, która, jak twierdzi mój ginekolog, została wyleczona, ale nie wydaję mi się (jest to infekcja bakteryjna pałeczek gram ujemnych i powodują bardzo dużo nieprzyjemnej wydzieliny i choć moja higiena jest nienaganna, to ciągle czuję bardzo nieprzyjemny zapach). Proszę o radę i pomoc, jeśli jest to możliwe. Dziękuję. P.S. Mam tylko 20 lat i nie mam dzieci, więc jeszcze jedno pytanie - skąd ten torbiel?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Torbiel jajnika są to zmiany polegające na występowaniu w obrębie jajnika patologicznej przestrzeni otoczonej ścianą.
Mogą je mieć i nastolatki, i dojrzałe kobiety. I choć takie zmiany w jajnikach nie zawsze wymagają leczenia, nawet te najmniejsze trzeba systematycznie kontrolować.
Można je porównać do baloników wypełnionych płynem lub zgrubiałą tkanką. Mogą powstać w jednym jajniku albo w obu naraz. Zwykle są wielkości orzecha, ale czasem bywają większe od pomarańczy. Podobnie jak mięśniaki macicy, torbiele mogą się umiejscowić wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz (wtedy trzymają się jajnika cienką szypułą). Torbiele jajników zwykle nie powodują dolegliwości, dlatego dowiadujesz się o nich podczas kontrolnego badania USG. Dopiero, gdy są bardzo duże, możesz mieć np. bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, często oddawać mocz.
Jeśli lekarz zdecyduje, że wystarczy obserwować torbiele, nie ma powodów do niepokoju. Ale jeśli powie, że konieczna jest operacja, nie zwlekaj z decyzją, bo torbiele jajnika mogą być groźne.
Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który, gdy opiszesz mu wszystkie swoje wątpliwości, na pewno fachowo Ci pomoże.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl