Gdzie wykonać operację przepukliny roztworu przełykowego?

Panie doktorze, jestem zdecydowany na operację przepukliny roztworu przełykowego. Jest ona niewielka, ale bardzo dokucza pomimo diety i tabletek. W nocy najgorzej. Od 7 miesięcy gorzej. Kompletuję badania i szukam ośrodka - to najgorzej wybrać: Warszawa prof. Tarnawski, prof. Dzielicki szpital Ozimek, te dwa najbardziej. Co pan sądzi. Jeszcze słyszałem prof. Starzewski sosnowiec, szpital Jaworzno, Kraków Kopernika szpital, Siemianowice prof. Lampe. Bardzo, bardzo proszę o pomoc. Najbardziej te dwa pierwsze - co pan sądzi?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry! Operacja niewielkiej przepukliny rozworu przełykowego nie jest zabiegiem technicznie trudnym, dlatego kierując się wyborem ośrodka, zwróciłbym przede wszystkim uwagę na bliskość miejsca zamieszkania i czas oczekiwania za zabieg. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że pobyt w danym ośrodku to nie tylko sam zabieg, ale też wizyty przed i kontrolne po operacji. W tym wypadku bliskość ośrodka będzie dla Pana dodatkową wygodą. Zarówno prof. Dzielicki, jak i prof. Tarnawski są wybitnymi autorytetami w chirurgii ogólnej, wg publikowanych danych z ich ośrodków wyniki leczenia są bardzo dobre, a powikłania utrzymują się na poziomie poniżej średniego. W związku z tym, iż oba ośrodku są faworyzowane przez Pana, zalecałbym skontaktować się z nimi i ocenić czas oczekiwania na zabieg. Pozdrawiam