Genetyczne dziedziczenie choroby Hashimoto

Moja mama choruje na hashimoto, lekarz jej powiedzial, że matka najcześcniej 'daje' to córce? znaczy dziedziczy. Czy to prawda? Objawy mam podobne. Robiłam niedawno TSH i miałam prawidłowe, jednak moja mama TSH też ma dobre a te antygeny tg powyżej 500.

Choroba Hashimoto ma podłoże genetyczne, co nie znaczy, że musi Pani zachorować. Dziedziczy się skłonność do choroby, a czynnikami wyzwalającymi najczęściej są stres i nadmierna podaż jodu. Mężczyźni też chorują ale rzadziej. Warto od czasu do czasu oznaczyć póz. TSH oraz a-TPO i a-TG