Genetyczne prawdopodobieństwo zachorowania na choroby psychiczne

Dzień Dobry,mam pytanie dotyczące dziedziczności chorób psychicznych czy jeśli mój ojciec choruje na nerwicę,czy prawdopodobieństwo że ja na nią zachoruję też jest wysokie?

Witam,

Nerwica nie jest chorobą o podłożu genetycznym ! Jednak np. przebywanie z osobą nieradzącą sobie z własnymi emocjami może prowadzić nas do wystąpienia mechanizmu podobnego do współuzależnienia. Pozdrwiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Dzień dobry,

od lat toczy się dyskusja na temat dziedziczności chorób psychicznych. Nerwice, czyli według nowej terminologii zaburzenia lękowe, są bardzo silnie związane ze sposobem postrzegania świata i interpretowania zdarzeń. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ojciec nie przekazał Panu "genu nerwicy", za to wychowując się z nim mógł przejąć Pan od niego pewien sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości.

Dobrą lekturą na ten temat jest "Umysł ponad nastrojem" - znajdzie Pan tam informacje o tym, jak myślenie wpływa na nasz nastrój powodując zaburzenia takie jak nerwice czy depresję.

Pozdrawiam!