Gesty u dziecka w wieku 16 miesięcy

Mam pytanie dziecko w wieku 16 miesięcy pokazuje cała ręka a nie paluszkiem . Czy to coś poważnego ?

Pojedyncza trudność najczęściej o niczym nie świadczy. Jeśli maluszek poza tym nie odbiega od rówieśników, rozwija się prawidłowo, osiąga umiejętności zgodne z wiekiem i nie ma innych trudności (relacyjnych czy komunikacyjnych), to prawdopodobnie jest to po prostu cecha dziecka. Jeśli jednak trudności jest więcej, układają się one w jakąś charakterystyczną zależność, warto zgłosić się na początek do pediatry który w razie potrzeby pokieruje dalej.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
pojedyncze zachowanie - objaw dziecka nie jest niczym niepokojącym. Jeżeli są inne niepokojące zachowania dziecka lub w dalszym ciągu będzie to Panią niepokoiło, zachęcam do kontaktu z lekarzem pediatrą. Pozdrawiam