Gips czy orteza stabilizacyjna stopowo-goleniowa po złamaniu podstawy paliczków

Witam! Dziesięć dni temu połamałem podstawy paliczków od 1-5 stopy lewej, które zostały poskładane na druty Kirschnera i stopa została usztywniona aż pod kolano za pomocą gipsowej rynny i bandaży elastycznych. Wyjęcie drutów ma nastąpić po 6-8 tygodniach od operacji. W związku z tym mam pytania:

  1. Czy w takim przypadku można zastąpić gips sztywną ortezą np. Malleo Immobil Air Walker?
  2. Czy oprócz lepszego komfortu względem gipsu orteza ma jakieś inne zalety wpływające korzystnie na rehabilitację przed i po wyjęciu drutów?
  3. Czy po wyjęciu drutów nadal przez jakiś czas będzie konieczne noszenie tego typu usztywnienia, czy wskazane będzie zastosowanie innego rodzaju stabilizacji stopy?

Z góry dziękuję za odpowiedź na zadane pytania i będę wdzięczny za dodatkowe sugestie. Pozdrawiam! Marek B.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, opisywane przez Pana postępowanie pooperacyjne jest zgodne z wytycznymi. Najczęściej w szpitalach stosuje się szynę czy rurę gipsową po zaopatrzeniu złamania poprzez druty Kirschnera. Tak zaopatrzona kończyna pozostaje unieruchomiona przez 6-8 tygodni. Postępowanie zależne jest od rodzaju i powikłania złamania. Druty Kirschnera używane są do stabilizacji odłamów kostnych. Mogą być one mocowane w kości przezskórnie, co niekiedy pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych zabiegów. Orteza stabilizacyjna stopowo-goleniowa unieruchamia kończynę dolną po złamaniach i zabiegach repozycyjnych. W przypadku zmiany gipsu na ortezę należałoby skonsultować się z ortopedą zaopatrującym złamanie. Jeżeli chodzi o zalety w/w to zgodnie z tym co podaje producent orteza wykonana z oddychającego materiału, profilowana podeszwa ułatwia poruszanie się, paski na rzepy zapewniają dobre dopasowanie i stabilizację, orteza posiada pneumatyczną "nogawkę" wypełnianą powietrzem za pomocą zintegrowanej pompki wraz z zaworem, opcja ta pozwala na dokładne ustabilizowanie kończyny oraz wykazuje działanie przeciwobrzękowe. To z pewnością cechy, których gips nie posiada i mogą one pomóc w utrzymaniu higieny i komfortu dla kończyny. Intensywność chłodzenia i jego częstotliwość po usunięciu stabilizatorów wewnętrznych uzależnione jest od stanu operowanej kończyny. Dodatkowe unieruchomienie może ale nie musi być konieczne. Jeżeli konieczne byłoby zastosowanie usztywnienia to wspomniana orteza może także znaleźć tu zastosowanie.