Glikemia poposiłkowa. Jakie powinny być wartości?

Mam 50 lat. Stwierdzono u mnie cukrzycę. Od 4 miesięcy moja waga spadła około 12 kg. Nie biorę na razie żadnych tabletek. Jestem na diecie. Rano pomiar glukometrem jest w granicach 100 do 120. Natomiast po 2 godzinach, po posiłkach 90 do 165, nieraz do 180. Jest to uzależnione od rodzaju, ilości i jakości potraw. Moje pytanie: do jakiej wartości może wskazywać pomiar po posiłkach (górna bezpieczna granica)? Słyszałam różne opinie na ten temat. Z poważaniem

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Rzeczywiście mogła Pani słyszeć sprzeczne opinie, bo Towarzystwo Diabetologiczne co jakiś czas, w miarę pojawiania się nowszych badań, zmienia swoje wytyczne.

Glikemia poposiłkowa jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju powikłań cukrzycy. Stanowi istony element kontroli metabolicznej osób chorujących na cukrzycę. Jej oceny dokonujemy, wykonując pomiar 90-120 min po zakończeniu posiłku. Zalecane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wartości glikemii poposiłkowej to poniżej 160 mg/dl oraz 140 mg/dl dla osób chorujących na cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.