Glistnica i jaja owsików w kale a ryzyko wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego

Stwierdzono u mnie glistnicę na podstawie badania kału. Podano raz pyrantel. W kontrolnym badaniu kału znaleziono jaja owsików. Nie wiadomo, czy więc to inwazja mieszana, czy któreś laboratorium się pomyliło. Teraz mam wziąc jeszcze 3 razy pyrantel co 2 tygodnie. Boję się bardzo możliwości zapalenia wyrostka robaczkowego. Proszę mi powiedzieć, jak duże jest tego prawdopodobieństwo i jaki ból- bo w ogóle bóle po prawej stronie na dole mam- powinien być sygnałem ostrzegawczym.

Witam,

Przy owsicy dawkę pyratelu należ powtórzyć po 2-3 tg od pierwszej dawki. W trakcie terapii powinno się przestrzegać zasad higieny, aby całkowicie pozbyć się owsików warto również leczyć członków rodziny. Badanie kontrolne wykonuje się 14 dni po zakończeniu leczenia. Ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego przy stosowaniu pyrantelu jest niewielkie. Gdyby Pani je podejrzewała, proszę wykonać morfologię- zwykle występuje leukocytoza i oznaczyć CRP lub OB.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz