Głośne burczenie w brzuchu podczas stresu

Od około roku męczę się z pozornie błahym problemem, który jednak rujnuje całe moje życie osobiste, zawodowe oraz naukowe. Od razu chciałabym wyjaśnić, że odżywiam się dobrze, unikam gazowanych napojów, piwa, wszystkiego, co mogłoby potęgować kłopot. Wg mnie ma on podłoże nerwowe - gdy tylko robi się cicho (kino, sala wykładowa) i zaczynam się stresować, mój brzuch burczy. Głośno i czasem niemal bez przerwy. W głośnych miejscach, lub gdy coś zajmuje moją uwagę, problem znika. Co mogę zrobić?

Dzień dobry!

Mimo wszystko, warto wykluczyć niesprzyjające produkty w diecie, także nietolerancje lub alergie pokarmowe. Nawet, jeśli problem ma charakter psychiczny, to dieta może go potęgować lub zmniejszać.
Proszę skonsultować się z lekarzem, w celu wykluczeniu chorób gastrologicznych, np. zespołu jelita wrażliwego, który także jest ściśle związany ze stresem - napięcie emocjonalne, nerwowość nasila jego objawy.
Leczeniem objawów psychosomatycznym (tzn. na tle psychologicznym, emocjonalnym) zajmują się psychoterapeuci i/ lub lekarze psychiatrzy. Może Pani zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego.
Prawdopodobnie terapia byłaby dla Pani m.in. pracą nad swoim nastawieniem do świata i siebie samej oraz nauką radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, stresem, lękami w bardziej efektywny sposób.
Jest też możliwe przyjmowanie leków, aby farmakologicznie wesprzeć uspokojenie zarówno Pani nerwów, jak i układu pokarmowego.
Warto, żeby elementem Pani pracy nad sobą była także akceptacja niektórych swoich przypadłości. Każdemu człowiekowi co jakiś czas zdarza się burczenie brzucha w miejscu publicznym (na podobnej zasadzie także pocenie się lub czerwienienie twarzy), co zawsze jest nieco krępujące, ale można nabrać do tego dystansu, racjonalnie ocenić sytuację jako przykrą - ale nie beznadziejną.

Pozdrawiam!

Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa, psychoterapeuty. Jeśli wykluczone zostały somatyczne przyczyny dolegliwości, najprawdopodobniej oznacza to ich emocjonalne podłoże. A z tym najlepiej poradzić sobie psychoterapią.