Głośne przełykanie śliny

Witam! Moim problemem jest głośne przełykanie śliny co kilka sekund, co jest bardzo uciążliwe dla mnie i mojego otoczenia. Zastanawiam się, czy jest to problem o podłożu psychicznym czy fizjologicznym. Moja przypadłość pojawiła się około 2 lat temu. Najpierw zaczęłam przełykać ślinę tylko w kościele. Zaraz po wyjściu z mszy zapominałam o tym i nie miałam żadnych problemów. Jednak z czasem zjawisko to zaczęło powtarzać się również w innych miejscach oraz zaczęło być coraz częstsze. Na daną chwilę myślę o tym problemie codziennie i nie potrafię nad tym zapanować. Z moich obserwacji wynika, że jest to zjawisko natury psychicznej, ponieważ inne osoby też zaczynają przełykać ślinę, gdy tylko mi się to zdarzy. Dodam, że gdy jestem czymś zajęta (czytanie ciekawej książki, kolokwia, gra w siatkówkę) problem ustępuje. Gdzie mam się udać, aby pozbyć się tego natręctwa? Psycholog, lekarz czy może połykacz ognia? Pozdrawiam, studentka, lat 23.

Witam!

Opis Pani dolegliwości wskazuje na problem natury psychicznej. Warto jednak na początek skorzystać z konsultacji lekarza. Może się Pani udać do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Dzięki temu będzie Pani mogła wykluczyć czynniki biologiczne problemu. Jeśli badania lekarskie nie wykażą choroby somatycznej, należałoby zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty. Problem może mieć podłoże lękowe i przybierać formę natręctwa. W takim wypadku potrzebna będzie pomoc psychologa lub psychoterapeuty. Odpowiednia pomoc specjalisty może Pani pozwolić dotrzeć do przyczyny problemu i zminimalizować lub wyeliminować dolegliwości.

Pozdrawiam