Zapytaj lekarza

1 , 0 2 3 , 1 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Głosy w głowie i lęk przed ciemnością

Mam 14 lat i często ( zreguły wieczorem ) słysze głosy , mam lęk przed ciemnością więc często zdarza mi się sprawdzać pokój czy napewno nikogo w nim nie ma . Głos każe mi sprawdzac . Przestrzega mnie przed zrobieniem złych rzeczy itp. Ostatnio miałam wrażenie , że w głowie słyszałam głos zmarłej osoby i prowadziłam z nią dialog . Tłumacze sobie , że może to być ze stresu i przemęczenia . Wyróżniam z reguły dwa rodzaje głosów ( dobry i zły ) . Co się ze mną dzieje ?
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Jak sobie radzić z kompleksami?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Niestety, porada internetowa ma swoje ograniczenia. Przez Internet nie da się bowiem postawić żadnej diagnozy i stwierdzić, co Ci dolega. Uważam, że powinnaś porozmawiać o swoich objawach z kimś dorosłym, np. mamą albo tatą. Piszesz o różnych problemach, np. lęku przed ciemnością, co może wskazywać na zaburzenia lękowe. Z drugiej strony pojawiają się głosy, które każą Ci sprawdzać, czy nikogo nie ma w pokoju. Ważne, czy interpretujesz ten głos jako swój wewnętrzny głos, czy jako głos pochodzący od kogoś innego. Słyszenie głosów (omamy słuchowe) pojawiają się w zaburzeniach psychotycznych, np. schizofrenii. Z kolei wewnętrzny przymus sprawdzania czegoś, kontrolowania jest charakterystyczny dla zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, czyli nerwicy natręctw. Nie sądzę, by symptomy, o których napisałaś, były skutkiem przemęczenia czy stresu. Powinnaś skorzystać z konsultacji psychiatrycznej. Jesteś jednak niepełnoletnia, dlatego wcześniej o swoich problemach porozmawiaj z rodzicami i razem rozważcie sposób, w jaki rozwiążecie problem. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Dzień Dobry,

Proszę, nie zwlekaj i poproś Mamę o towarzyszenie Ci w dotarciu do Poradni Zdrowia Psychicznego, celem podjęcia diagnostyki i w ślad za tym odpowiedniej pomocy specjalistycznej.

Życzę Ci wszystkiego najlepszego, irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy