Gojenia rany po usunięciu hemoroidów za pomocą staplerów

Dzień dobry, jestem 10 dni po operacji hemoroidów metodą chyba Staplera (lekarz powiedział mi, że nie będzie wycinał, a tylko "wciągnie" hemoroid, więc doinformowałam się w Internecie, PS: tłumaczę dosłownie z języka niemieckiego). Oprócz tego miałam fald skórny, który został usunięty. Wszystko funkcjonowało w miarę normalnie do dziś, kiedy dostałam okropnego zaparcia. Kiedy wreszcie po prawie całym dniu udało mi się wypróżnić, postanowiłam skontrolować wygląd odbytu i stwierdziłam z przerażeniem, że przy parciu wychodzi lub raczej pokazuje się coś czerwonego. Muszę przyznać, że jestem przerażona, bo nie wiem, czy to znowu pokazuje się hemoroid (już nowy po operacji), czy po prostu rana jeszcze się do końca nie zagoiła. Zadaję sobie pytanie, czy to możliwe, aby tak szybko po operacji pojawił się nowy hemoroid. Końcem tego tygodnia mam zgłosić się do kontroli, ale muszę przyznać, że dzisiejsze doświadczenie odbiera mi chęci do pracy i powoduje strach, co będzie dalej. Czy w takim razie operacja w ogóle miała sens, skoro przy zaparciu ma miejsce tego typu sytuacja. A może po prostu jestem przewrażliwiona? Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Metoda zastosowana u Pani polega na wycięciu specjalnym instrumentem zwanym staplerem okrężnym fragmentu błony śluzowej odbytnicy powyżej linii zębatej. Stapler wycina pas błony śluzowej odbytnicy nad zmienionymi hemoroidami i automatycznie zszywa miejsce u ich podstawy. Podczas jednego zabiegu usuwa się wszystkie chore guzki. Z pewnością sama idea zabiegu była słuszna i to nie podlega dyskusji. Nawet w razie wystąpienia nawrotu choroby. Niestety istnieje takie ryzyko, jednak w Pani przypadku fakt pojawiającego się po wypróżnianiu ''czegoś czerwonego'' jest najprawdopodobniej wynikiem obecności jeszcze nie zagojonej rany po operacyjnej. Muszę także zasugerować możliwość pęknięcia szwów zakładanych przez urządzenie użyte podczas zabiegu. Myślę iż w obecnej sytuacji konieczna jest wizyta we wcześniejszym terminie (o ile to możliwe). Oczywiście jeżeli nie byłoby takiej możliwości proszę udać się na tą umówioną. Dodam także, iż po operacji hemoroidów zalecane jest stosowanie odpowiedniej diety, która pozwala uregulować proces wypróżnień. Z pewnością zaparcia, wiążące się ze znacznym wzrostem napięcia mięśniowego nie wpływają korzystnie na proces gojenia i pełnego powrotu do zdrowia.