Gojenie się rany i krocza po porodzie

Witam! Obecnie mija 7 tydzień od porodu. Niestety zostało nacięte krocze (skośnie do pośladka) mimo tego pękła mi także cała szyjka. I krocze i szyjka zostały zszyte nićmi rozpuszczalnymi. Niestety po powrocie do domu 7 dnia okazało się że połowa szwów z rany krocza się rozpuściła i otwarła się rana, która zaczęła ziarninować. Byłam u ginekologa, było za późno już na ponowne szycie, dostałam do zrobienia maść mikuliczą, aby rana się zamknęła. Na szczęście udało się i jakieś 2 tygodnie temu rana się zabliźniła. Blizna jest niestety dość duża, wewnątrz jest twarda, czuję cały czas dyskomfort podczas chodzenia, siedzenia. Byłam ponownie u ginekologa i dostałam czopki butapirazol na rozejście, zmiękczenie blizny. Skończyłam je brać kilka dni temu, mimo że jest mała poprawa to ja dalej czuję dyskomfort. Czy to już tak zostanie, że będę czuć tę twardość, ukłucia cały czas, a jeśli to minie to ile jeszcze potrzeba czasu? To już jest 7 tydzień, a ja nie potrafię normalnie funkcjonować, jestem załamana. Co można jeszcze z tą blizną zrobić? Chciałam zapytać również, bo od paru dni jak stoję, chodzę, czuję takie ciągnięcie w dół, jest to tak w okolicy warg sromowych. Jak usiądę jest lepiej. Nie wiem czy to ta szyjka (wiem że się ładnie zagoiła). Dodatkowo w 6 tygodniu dostałam miesiączkę, która trwa już 12 dzień, okres jest słabszy niż jak to było przed porodem a od paru dni taki w kratkę (jest trochę krwi a potem upławy brązowe). Czy mam mieć powody do niepokoju o to krwawienie że tak długo trwa i co z tym uczuciem ciągnięcia?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o uczucie dyskomfortu, ciągnięcia krocza to jest to jeszcze bardzo wczesny okres po porodzie. Gojenie krocza i kształtowanie się tej blizny (zwłaszcza jeśli pęknięcie było znaczne i na dodatek doszło do rozejścia szwów) może potrwać kilka miesięcy i przez ten okres czasu takie dolegliwości, o których Pani pisze mogą występować. Natomiast gdyby mimo upływu czasu blizna nadal doskwierała to istnieją metody zabiegowej korekcji tego typu blizn po porodach i będzie musiała Pani porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem. Ale póki co należy jeszcze poczekać, bo być może krocze samo wróci do normy. Natomiast jeśli chodzi o to uczucie ciągnięcia w dół w czasie chodzenia to jeśli potrwa ono dłużej to należy udać się do ginekologa w celu sprawdzenia czy nie doszło na przykład do obniżenia narządu rodnego. Z kolei jeśli chodzi o miesiączkę to pierwsze krwawienie po porodzie jest bardzo różne, może się ono przeciągać się czasie, być mało obfite, nie ma na to reguły. Tak więc w tej kwestii nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam!

Konieczne jest badanie ginekologiczne by udzielić Pani pełnej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje jednak faktycznie szereg mniej (laser na bliznę) lub bardziej inwazyjnych metod (chirurgiczne wycięcie blizny z np.plastyką przedsionka pochwy) pozwalających odzyskać komfortowe funkcjonowanie w takiej jak opisana przez Panią sytuacja. pozdrawiam kz