Gołębi chód u 6-letniej córki

Córka ma prawie 6 lat od od roku czasu stawia stopy do środka tzw. gołębi chód Byliśmy u fizjoterapeuty oraz u ortopedy. Obu specjalistów stwierdziło że przejdzie samo. Czy na pewno nie powinniśmy z tym nic robić.Jedyne zalecenie jakie otrzymaliśmy to wkładki do butów. Proszę o poradę

Witam,
Przyczyną takiego chodu może być zbyt duże przodoskręcenie szyjki kości udowej. Może to być następstwo dysplazji biodra.
Polecam znaleźć specjalistę zajmującego się fizjoterapią dzieci. Należy popracować nad wzmocnieniem mięśni rotujących uda na zewnątrz, ale uprzednio należy rozciągnąć tzw. mięśnie rotatory wewnętrzne.
Po przeprowadzeniu testów funkcjonalnych i obejrzeniu stóp na pewno wybierze odpowiednią terapię. Wkładki ortopedyczne mogą nie być wystarczające w tym wypadku.
Dziecko powinno też jak najwięcej siedzieć w siadzie skrzyżnym (po turecku).

Pozdrawiam

Witam,
można z córką ćwiczyć w formie zabawy: stawianie stóp na zewnątrz, chwytanie palcami u nóg np woreczka. Córka powinna również siedzieć dużo w siadzie skrzyżnym(po turecku) w celu rozciągania rotatorów wewnętrznych uda. Nie można pozwalać na siad z pupą pomiędzy stopami, gdyż skraca się wtedy pasmo biodrowo-piszczelowe i mięsień dwugłowy uda, dodatkowo rozciąga się mięsień półścięgnisty i półbłoniasty. W konsekwencji powoduje to zwiększoną koślawość kolan wraz z rotacją wewnętrzną ud, a to może powodować jeszcze bardziej nieprawidłowe ustawianie stóp w trakcie chodu.

Pozdrawiam