Gonitwa myśli przed snem: jak się ich pozbyć, by spokojnie zasnąć?

Witam. Mam 18 lat i od 2 tygodni mam problemy z zasypianiem. Kiedyś, kilka lat temu, również miałam ten problem, ale prawdopodobnie był on spowodowany stresującą szkołą. Wtedy ten problem trwał przez co najmniej rok, nie umiałam wtedy zasnąć. Zasypiałam dopiero ok. godziny 3. Teraz jest podobnie, ale nie stesuję się. Zasnąć nie pozwalają mi myśli. Zaczynają mi się przypominać różne sytuacje, historie i mimo tego, że je odpędzam od siebie, zaraz przychodzą inne. Ciężko nad tym zapanować. A jeśli już się uda, to leżę i patrzę w sufit do co najmniej 1 w nocy, a muszę wstać o 6. Nie wiem co tym razem jest przyczyną mojej bezsenności. Czy ktoś może mi poradzić?

Witam serdecznie!

Sama poniekąd odpowiedziała Pani sobie na pytanie, co jest przyczyną Pani bezsenności. Po położeniu się do łóżka rozmyśla Pani na wiele tematów. Czy to jest silniejsze od Pani? Czy myśli mają charakter natrętny i nie można ich powstrzymać? Jeśli tak, wskazana jest wizyta u psychologa lub psychiatry. Jeśli nie, radziłabym kłaść się do łóżka poźniej, zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, co sprawi, że wieczorem będzie Pani bardziej zmęczona i organizm sam upomni się o odpoczynek.

Pozdrawiam.