Gorące i czerwone lewe ucho

Dzień dobry, piszę w nietypowej sprawie. Otóż zdarza się, że lewe ucho bez powodu robi się gorące. Czuć podwyższoną temperaturę po dotknięciu małżowiny. Również skóra małżowiny robi się czerwona. Ucho nie boli. Ciśnienie w normie. Co może być tego przyczyną? Mam 24 lata i jestem mężczyzną. Ogólnie jestem zdrowy. Stwierdzono jedynie skrzywienie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Czy to może być związane ze skrzywieniem kręgosłupa? A może gorące i czerwone ucho wiąże się z zupełnie z czymś innym? Z czym może to być związane? Czy powinienem zgłosić się z tym do lekarza? Do jakiego? Badania jakieś wykonywać? Jakie? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy najpewniej mają podłoże alergiczne. Jeśli objawy pojawiają się często, warto zastanowić się nad przyczyną i ew. skonsultować się z lekarzem POZ.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Małżowina uszna jest to część ucha (tzw. ucha zewnętrznego), która odpowiada za odbieranie bodźców akustycznych ze środowiska zewnętrznego. Przekazane fale dźwiękowe kieruje do przewodu słuchowego zewnętrznego, skąd dźwięk dociera do właściwych receptorów ucha wewnętrznego. Małżowina uszna zbudowana jest z tkanki chrzęstnej sprężystej i pokryta jest skórą, która jest nieprzesuwalna względem podłoża.
Małżowina uszna posiada bardzo gęstą sieć naczyń krwionośnych. Od tętnicy skroniowej powierzchownej odchodzą gałęzie uszne przednie zaopatrujące przednią cześć płatka, skrawka i wstępujący fragment obrąbka. Od tętnicy potylicznej i tętnicy usznej tylnej rozchodzą się gałęzie uszne tylne doprowadzające krew do powierzchni przyśrodkowej małżowiny i po przebiciu chrząstki, w okolicy czółenka, powierzchnię boczną. Tak bogate unaczynienie tętnicze powoduje, że uszy bardzo często stają się czerwone – jest to wyraz rozszerzenia naczyń tętniczych. Czerwone uszy mogą pojawiać się np. podczas stresu, przeżywania silnych emocji, przy nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach hormonalnych.
Zważając na Pana wiek, najprawdopodobniej czerwone i ciepłe uszy świadczą o aktualnie przeżywanych emocjach. Nie można jednak w pełni podać rozwiązania bez zebrania dokładnego wywiadu medycznego. Dlatego proszę udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) celem konsultacji. Lekarz zbierze z Panem dokładny wywiad na temat ewentualnych alergii, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków. Podczas wizyty ważnym elementem będzie badanie fizykalne wraz z oznaczeniem ciśnienia tętniczego krwi.