Osoba

Dzień dobry, mój ojciec po kolejnej chemioterapii boryka się z gorączką, która trwa już ponad dwa tygodnie. Utrzymuje się ona obecnie w granicach 38 stopni. Czy jest to oznaka, że chemioterapia mogła się nie przyjąć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Kowalska 59
Lek. Magdalena Kowalska Stażysta/Rezydent, Warszawa Mokotów
Edytuj odpowiedź

Witam!

Gorączka w czasie chemioterapii przede wszystkim może wskazywać na dwie przyczyny:

- zespół lizy guza - przy skutecznej chemioterapii dochodzi do rozpadu komórek guza, które uwalniają substancje podobne do tych, jak w czasie infekcji - powodując gorączkę. W niektórych nowotworach ten zespół jest stosunkowo często spotykany;
- infekcja - podczas chemioterapii jest osłabiony układ odpornościowy, dlatego jest większa predyspozycja do infekcji, które mogą mieć cięższy przebieg niż u zdrowej osoby.

By wskazać bardziej prawdopodobną przyczynę, proponuję wizytę u lekarza prowadzącego, w celu dokładniejszego wywiadu, zbadania przedmiotowego oraz ewentualnego wykonania badań dodatkowych.

Serdecznie pozdrawiam i życze powodzenia!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.
  • Białaczki – Białaczka jest nowotworem krwi. Choroba ta została opisana po raz pierwszy w 1845 roku. Historycznie nazwa „białaczka” pochodzi od białawego zabarwienia krwi chorego na ostrą postać. Choroba powoduje zmiany leukocytów, czyli białych krwinek we krwi, zarówno w aspekcie jakościowym (leukocyty przestają spełniać swe zadania), jak i ilościowym (namnażają się w zbyt szybkim tempie).

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach