Gorączka, wysypka, biały nalot na języku i powiększone kubki smakowe u 6-letniej córki

Moja 6letnia córka mówiła,że piecze gardło,boli główka i brzuszek,do tego temp.37,6.Pani doktor stwierdzila łagodny rotawirus, (w szkole ok mies.temu panował).Przez 2 dni było tak sam, temp.max 38,2 zbijana co ok10-12godz.apetyt normalny, póżniej wszystkie objawy ustąpiły,a pojawiła się wysypka na plecach brzuszku i bardzo swędziały ją stopy,język również miał biały nalot,barwa normalna,ale powiększone kubki smakowe,po ok 3 dniach podając wapno wróciło do normy.Co ta za choroba i skąd ta wysypka?

Opisywane objawy i przebieg choroby mogą (choć nie muszą) wskazywać na szkarlatynę (płonicę). Często rozpoznaje się ją z opóźnieniem, ponieważ charakterystyczne objawy, takie jak wysypka czy powiększone kubki smakowe pojawiają się po kilku dniach. Proponuję odwiedzić jeszcze raz lekarza, być może trzeba będzie podać antybiotyk. Dla potwierdzenia można wykonać badanie ASO (z krwi) którego wynik jest zawyżony w przypadku niedawnego kontaktu z paciorkowcem (bakterią wywołującą m.in. szkarlatynę). Innego rodzaju potwierdzeniem "po fakcie" jest grubopłatowe ("otrębiaste" złuszczanie się naskórka, zwłaszcza na stopach i dłoniach w kilka dni po chorobie.