Gorset ortopedyczny a skolioza

Dzień dobry, zacznę od tego, że mam zdiagnozowaną wadę kręgosłupa. W związku z tym, chciałbym się dowiedzieć, czy gorset ortopedyczny zatrzyma postępowanie skoliozy? Czy gorset ortopedyczny wyprostuje mi chociaż w małym stopniu kręgosłup? Do jakiego wieku stosowanie gorsetu ortopedycznego jest skuteczne? Chciałbym się też dowiedzieć, czy jeżeli gorsetem ortopedycznym nie wyprostuję sobie kręgosłupa, to czy przynajmniej zatrzyma on pogłębianie się skoliozy? Jeżeli gorset ortopedyczny nie pomaga w pozbyciu się wad kręgosłupa, to w jakim celu się go stosuje? Jak działa i jakie efekty przynosi? Jak długo trwa leczenie takim gorsetem i czy gwarantuje pełne wyleczenie? Czytałem różne opinie i chciałbym się dowiedzieć więcej na ten temat. Zapytałbym o to swojego lekarza, ale konsultację mam dopiero za kilka miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie za pomocą gorsetu ortopedycznego wskazane jest przede wszystkim wówczas, gdy pacjent jest dzieckiem lub osoba młodą, a w związku z tym istnieje duże ryzyko tego, że krzywizna typowa dla skoliozy będzie się pogłębiała. Już na wstępie warto jednak zauważyć, że noszenie gorsetu ortopedycznego nie tylko nie cofnie skoliozy, ale nawet nie musi przyczynić do tego, że choroba nie będzie się pogłębiać. Stosuje się go przede wszystkim dlatego, że jest on w stanie spowolnić tempo zmian chorobotwórczych, pacjent musi przy tym przez cały czas pozostawać pod opieką specjalisty.