Gorzki posmak po przebudzeniu

Witam! Po przebudzeniu czuje w ustach gorzki smak jednak potem z kazdą godziną smak gorzki juz znika gdy napije sie wody lub umyje zęby.Czy to dlatego , że w nocy wydziela sie mało śliny czy grozi mi jakas choroba?

Dr n. med. Monika Ĺukaszewicz

warto skonsultować się z periodontologiem i gastrologiem
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Może być wiele powodów takiej sytuacji. Refluks żołądka daje zazwyczaj gorzko-kwaśny posmak w ustach i jako dolegliwość na tle pokarmowym wymaga porady gastrologa. Gorzki posmak może być także skutkiem diety bogatej w cukry, mocną kawę, herbatę, a także tłuszcze. Może również świadczyć o kamicy pęcherzyka żółciowego. Jeśli pali Pan papierosy, również może to skutkować takimi objawami, tym bardziej, ze nikotyna wysusza śluzówkę jamy ustnej. Często gorzki posmak jest także symptomem zapalenia dziąseł i obecności kamienia nazębnego. Nieprzyjemny posmak w ustach w połączeniu z białym nalotem na języku i wewnętrznych stronach policzków może sygnalizować infekcję grzybiczą. Proszę pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej i odwiedzić stomatologa, który oceni stan Pana zębów i dziąseł.

Dobrze by było skonsultować się ze stomatologiem, gdyż przyczyn może być kilka. Jeśli stomatolog wykluczy przyczyny odzębowe, skieruje Pana do innych specjalistów.