Gronkowiec w ciąży - czy domownicy mogli się zarazić?

Witam, jestem w ciąży i wykryto u mnie gronkowca złocistego MRSA + w wymazie z szyjki macicy, Chciałam zapytać, czy możliwe, że moi domownicy (rodzice i mąż) są zarażeni? Korzystamy ze wspólnej toalety. Jak rodzina ma się przebadać, żeby stwierdzić obecność gronkowca? W szczególności chodzi mi o mężczyzn. Pozdrawiam serdecznie!

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Gronkowiec złocisty występuje mniej więcej u co trzeciej osoby, więc większość z nas jest jego nosicielami. U większości osób bakteria ta, mimo obecności, nie wywołuje infekcji, a tym samym nie powoduje żadnych dolegliwości.

Większość infekcji wywołanych przez tę bakterię ma postać skórną, taką jak: ropnie, czyraki, liszaj czy zapalenie tkanki łącznej. Zwiększone ryzyko pojawienia się infekcji występuje u osób ze spadkiem odporności.

Jest duże prawdopodobieństwo, iż osoby z Pani najbliższego otoczenia również są nosicielami gronkowca.

Aby wykryć, czy dana osoba jest zainfekowana, najczęściej wykonujemy badanie wymazu z błony śluzowej nosa.

Pozdrawiam!