Grube uda i brzuch. Jakie ćwiczenia wykonywać, żeby się sprawdziły, były skuteczne i szybkie?

Mam 13 lat, wzrost 161 cm i ważę 54 kg. Czuję się bardzo źle w swoim ciele. Mam grube uda i wystający brzuch, a także chyba gdzieś z trzy fałdki. Bardzo marzę o tym, by to zmienić. Nie podobam się sobie i chcę schudnąć. Jest to moje marzenie. Bardzo proszę o pomoc. Co powinnam jeść, a czego nie? Kiedy i jak często? Jakie ćwiczenia wykonywać, żeby się sprawdziły, były skuteczne i nawet szybkie? Proszę o pomoc. A nawet o podanie jednodniowego jadłospisu, gdzie wypisane by było co jeść, o jakich godzinach. Wiem, że bardzo dużo wymagam, przepraszam za to, ale bardzo zależy mi na płaskim brzuchu i szczupłych udach i nogach.

13 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 20,84. Na siatce centylowej odpowiada to wartości prawidłowej, nie musisz i nie powinnaś się odchudzać. Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.

Warto abyś zastosowała się do poniższych wskazówek:
- unikaj kalorycznej żywności typu: słodycze, chipsy, paluszki i inne przekąski;
- unikaj słodzonych napojów kolorowych oraz soków z „kartonów” (lepiej przygotować je samemu, wtedy mamy pewność, że nie zawierają dodatku cukru i są świeże);
- jeśli możesz powstrzymać się od słodzenia herbaty - zrób to;
- ogranicz ilość spożywanych fast-foodów: pizzy (możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek dietetycznej pizzy http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-pizza), hot-dogów czy hamburgerów (lepiej zjeść podgrzaną kanapkę pełną świeżych warzyw);
- jako przekąskę chrup warzywa (rzadziej owoce, gdyż są stosunkowo kaloryczne, jeśli jednak „najdzie Cię” niepohamowana chęć na słodycze, lepiej wybrać porcję owoców);
- nie omijaj posiłków, optymalna ilość to 5 w ciągu dnia, spożywanych co ok. 3 godziny. Ostatni może być spożyty na ok. 2 godziny przed snem);
- nie rezygnuj ze śniadań, zapewnią Ci energię na cały dzień;
- poza zajęciami WF, postaraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i poświęcać go na aktywność fizyczną. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na zajęcia ruchowe w szkole - typu SKS);
- w Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na: warzywa, owoce, produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie), mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone), tłuszcze (masło, margarynę, oleje roślinne).

Pamiętaj, że jesteś jeszcze młoda i Twój organizm się rozwija, stąd wszelkie diety mogą niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu.

Nie odchudzaj się! Wszystkie decyzje powinnaś konsultować z rodzicami.

Pozdrawiam