Gruczolak lub guz na nerce: czy konieczne usunięcie całej nerki?
Witam! Tydzień temu trafiłem na pogotowie z prawdopodobnym atakiem kolki nerwowej prawostronnej. W wyniku podjętych czynności zrobiono mi USG. W wyniku badania znaleziono u mnie: -W górnym biegunie nerki prawej egzofityczna, hiperchogeniczna w stosunku do kory zmiana ogniskowa 20x18 mm. Skierowano mnie na tomografię komputerową. -W górnym biegunie nerki prawej zmiana dobrze odgraniczona o ostrych zarysach o wymiaraach 21x17 mm (Se4 ima5) wzmacniająca się w fazie tętnicznej i w fazie żylnej po podaniu kontrastu. Chciałbym się zapytać na ile, wg Państwa, zmiana jest groźna? W zaleceniach polecono usunąć zmianę i poddać badaniu histop. Czy trzeba będzie do biobsji usuwać całą nerkę, czy wystarczy tylko zmianę? Znajduje się ona w miaższu nerki. Jestem młodym mężczyzną - w wieku 35 lat. Czy w Polsce wykonuje się takie zabiegi bez usuwania nerki? Dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania
Witam!
Podany opis zmiany nie jest charakterystyczny dla danego typu guza nerki - zarówno łagodnych gruczolaków jaki i nowotworów złośliwych. W tej sytuacji jedyną możliwością weryfikacji jest operacyjne usunięcie zmiany z wykonaniem badania histopatologicznego.
W przypadku zmian klinicznie łagodnych (ostro odgraniczonych od zdrowego miąższu nerki, otorebkowanych) czasem istnieje możliwość usunięcia tej zmiany z pozostawieniem miąższu nerki wykonując koniecznie śródoperacyjne badanie histopatologiczne - proszę się zapytać chirurga przed leczeniem o tę możliwość.
W przypadku zmian potencjalnie złośliwych, po weryfikacji bioptatu w badaniu śródoperacyjnym, w zależności od rozpoznania usuwa się zmianę w całości z marginesem zdrowych tkanek, oszczędzając część nerki, lub usuwa się ją w całości.
Brak jednek nerki w większym stopniu nie zmienia życia pacjenta, choć wymaga pewnych wyrzeczeń i wzmożonej czujności.
Proponuję zgłosić się do lekarza zgodnie z zaleceniami.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.