Gruczolakorak cewkowy w rozpoznaniu histopatologicznym

Proszę o przetłumaczenie wyników.

Mój ojciec, lat 65, jest od 2 tyg. po operacji, w chwili obecnej ma kolostomię. Otrzymałam wyniki i chciałabym wiedzieć, co dalej, gdyż posiadam różne opinie. Dr jeden, że chemia, drugi że nie. Dokładnie przepisane z wyniku. Dziękuję.

Rozpoznanie histopatologiczne: Fragment jelita grubego 23 cm usunięty z fragmentem tkanki tłuszczowej krezki. W świetle jelita 7 cm II marginesu widoczny owrzodziały guz obturujący całkowicie światło na długości około 6 cm. Guz głęboko nacieka ścianę jelita na całej jej grubości i wnika w otaczającą ją tkankę tłuszczową. Ponadto widoczne są liczne uchyłki. Ściana pokryta matowym zielonkawym nalotem (perforacja guza? perforacja uchyłka?) W tkance tłuszczowej znaleziono 6 węzłów chłonnych. Mikroskopowo: Adenocarcinoma tubulare (G2) sigmae. Naciek nowotworowy częściowo zajmuje błonę mięśniową jelita grubego bez jej przekraczania. W rzucie guza ropień tkanki tłuszczowej mogący odpowiadać perforacji uchyłka rzekomego. Linie cięcia chirurgicznego jelita oraz radialna linia cięcia chirurgicznego są wolne od nowotworu. W okolicznej tkance tłuszczowej znaleziono 6 węzłów chłonnych, wszystkie wolne od nowotworu.

Rozpoznanie hispatologiczne: Fragment jelita grubego 23 cm usunięty z fragmentem tkanki tłuszczowej krezki. W świetle jelita 7 cm II marginesu widoczny owrzodziały guz obturujący całkowicie światło na długości około 6 cm guz głęboko nacieka ścianę jelita na całej jej grubości i wnika w otaczającą ją tkankę tłuszczową ponadto widoczne są liczne uchyłki, ściana pokryta matowym zielonkawym nalotem (perforacja guza? perforacja uchyłka?) W tkance tłuszczowej znaleziono 6 węzłów chłonnych

  • Wynik makroskopowy świadczy o dużym guzie, zajmującym prawie całe światło jelita grubego, częściowo jak wynika z opisu makro- i mikoskopowego jest to guz nowotworowy, a częściowo ma podłoże zapalne (uchyłki w stanie zapalnym).

Mikroskopowo Adenocarcinoma tubulare (G2) sigmae.

  • Określa gruczolakoraka cewkowego o 2 stopniu zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej esicy (końcowego odcinka jelita grubego).

Naciek nowotworowy częściowo zajmuje błonę mięśniową jelita grubego bez jej przekraczania.

  • To dobry symptom, który mówi o niskim stopniu zaawansowania miejscowego raka nie przekraczającego całej ściany jelita.

W rzucie guza ropień tkanki tłuszczowej mogący odpowiadać perforacji uchyłka rzekomego linie ciecia chirurgicznego jelita oraz radialna linia ciecia chirurgicznego są wolne od nowotworu.

  • Wokół guza nowotworowego powstał naciek zapalny.

W okolicznej tkance tłuszczowej znaleziono 6 węzłów chłonnych, wszystkie wolne od nowotworu.

  • Wskazuje na brak przerzutów w okolicznych węzłach chłonnych.

Z uwagi na brak nacieku raka poza ścianę jelita grubego oraz brak przerzutów w węzłach chłonnych raczej nie ma podstaw do włączenia chemioterapii. Nie ma jednak w tym względzie jednolitych ustaleń i w tym względzie decyzję musi podjąć tylko i wyłącznie onkolog chemioterapeuta. Jeśli nie zostanie włączona chemioterapia lub po jej zastosowaniu można rozważyć w przyszłości odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego - usunięcie kolostomii (o tym musi zadecydować chirurg prowadzący).