Gruczolakorak pęcherzyka żółciowego

Moja mama ma 70 lat. Miesiąc temu usuwany woreczek żółciowy (w USG cienkościenny). Teraz wynik histopatologiczny: adenocarcinome versice cellae G 1. Nowotwór płytko nacieka mięśniówkę. Co to znaczy - mięśniówkę (?) w woreczku czy w organizmie? Lekarz na dalsze badania (jakie?) kazał zgłosić się w maju! Nie będziemy czekać. Jakie badania teraz trzeba wykonać jak najszybciej? Bardzo bolą ją plecy od ok. 2 lat i teraz też. Tylko w pozycji leżącej nie bolą. Czy te bóle to jakieś przerzuty? Operacja była z cięciem, lekarz nie widział nic niepokojącego. Dowiedziałam się o tym dzisiaj. Jestem załamana, mam nieuleczalnie chore dziecko i ojca z rakiem prostaty - podleczonym. Jakie mama ma rokowania?

W I (z zajęciem tylko śluzówki) i II (z zajęciem śluzówki i mięśniówki jak w przypadku mamy) stopniu zaawansowania klinicznego (20-25% przypadków ogólnych raka pęcherzyka żółciowego) polega on na wycięciu pęcherzyka żółciowego wraz z marginesem przylegającego miąższu wątroby oraz wycięciem węzłów chłonnych okołopęcherzykowych i okołoprzewodowych. Jeśli tego nie dokonano w czasie pierwszego zabiegu, a zapewne tak było należałoby zastanowić się nad radykalizacją zabiegu, czyli wycięciu klinowym miąższu wątroby w okolicy wyciętego pęcherzyka oraz wycięciu okolicznych węzłów chłonnych. Ważnym badaniem jest także oznaczenie markerów nowotworowych (CEA i Ca 19-9) we krwi. Najlepiej obecnie zgłosić się na konsultację w tej sprawie do onkologa. On powinien zadecydować o dalszym sposobie postępowania. Być może zostanie także włączona chemioterapia. Co do rokowania można powiedzieć, że większość (97- 98% ) pacjentów umiera w ciągu 1-2 lat po zabiegu. Przeżycie 5-letnie w przypadkach resekcyjnych nie przekracza 20% - 30% (w tym przypadku zaliczałaby się Pani mama).