Gruczolakorak płata lewego prostaty

Mój krewny ma wykonane badanie histopatologiczne, którego wynik wygląda tak:

  1. Hyperplasia mixtum partim adenomatosa sine atypia lobi dextri prostatae-fragmenta.
  2. Adenocarcinoma (wg Glesona 3+3=6 lobi sinistri prostatae. ICD-0 8140/3. Naciek raka obejmuje 40% powierzchni badanych walców tkankowych.

Proszę o rozszyfrowanie tego wyniku i udzielenie odpowiedzi, jakie są rokowania.

Lek. Marta Hat

Witam!

  1. Rozrost mieszany bez atypii płata prawego części gruczołowej prostaty.
  2. Gruczolakorak płata lewego prostaty. Rozpoznania oznaczają, że w badaniu histopatologicznym odnaleziono komórki nowotworowe. Skala Gleasona określa stopień złośliwości nowotworu wg oceny zróżnicowania komórek nowotworowych. Sześć to umiarkowany stopień agresji nowotworu.

Jeżeli chodzi o leczenie oraz dalsze rokowanie nie da się go określić na podstawie przedstawionych informacji: brany jest także pod uwagę wiek, stan ogólny pacjenta, obciążenie innymi chorobami oraz wyniki innych badań. Proponuję skonsultować się z urologiem i ustalić dalsze postępowanie (poszerzenie diagnostyki lub jeżeli wszystkie badania zostały wykonane - sposobu leczenia). Pozdrawiam