Gruczolakorak trzustki a wskazania do chemioterapii lub resekcji
Tata ma gruczolakoraka trzustki zlokalizowanego na granicy trzonu i ogona. Guz ma 20 x 30 mm. Nacieka żyłę i tętnicę śledzionową. Prawdopodobnie także ścianę żołądka na obszarze 10 mm. Węzły chłonne czyste w CT i MTI jamy brzusznej. W wątrobie dwa przerzuty. Ca 19,9 miesiąc temu 493, obecnie 638. CEA 9,3. Morfologia prawidłowa (Hb 14,5), transaminazy w normie, GGTP i fosfataza zasadowa w normie, amylaza w normie. OB 20. Objawy kliniczne: pobolewania, zaparcia, bez silnych bólów. Moje pytanie Panie Doktorze dotyczy aktualnych zaleceń. Lekarz onkolog, gastrolog i chirurg w jednym, który zajmuje się tata, powiedział, ze rak jest nieresekcyjny. Może zaproponować chemioterapię: Gemzar lub terapie trójlekową. Część rodziny nie mogąc się pogodzić z diagnozą, poszła z tata do innego lekarza, który stwierdził, że zmiana jest operacyjne, można wyciąć trzustki część, śledzionę, fragment wątroby i że operacja nie jest ani ciężka, ani trudna. Opinię swą uzasadnił nowymi wytycznymi dotyczącymi leczenia tych guzów. Moje pytania brzmi: czy są rzeczywiście takie wytyczne, aby adenocarcinoma trzustki w stadium T3 No M1 leczyć operacyjnie. I czy taka operacja daje szansę na wyleczenie lub dłuższe przeżycie? Proszę po informację. Dziękuję mocno!

MĘŻCZYZNA, 63 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania
Dzień dobry! Wszystko zależy od lokalizacji przerzutów w wątrobie, tzn. o ile są one zlokalizowane w segmentach pozwalających na ich usunięcie z pozostawieniem odpowiedniego marginesu i ilości zdrowej wątroby, to operacja jest możliwa i zgodna z aktualnymi zaleceniami leczenia chirurgicznego nowotworów trzustki. Trzeba liczyć się z możliwymi powikłaniami pooperacyjnymi, ale szanse wyleczenia są większe, niż w przypadku zastosowania samej chemioterapii. Należy jednak pamiętać, że wpływ na rokowania ma nie tylko sam zakres zabiegu, ale i inne choroby towarzyszące ojca. Zalecam również, aby zabieg przeprowadzony został w ośrodku posiadającym doświadczenie w chirurgii wątroby. Zabiegi resekcji trzustki są jednymi z trudniejszych zabiegów chirurgicznych, ale obecnie wiele polskich ośrodków, zwłaszcza akademickich, posiada doświadczenie i dobre wyniki leczenia. Pozdrawiam