Gruczolakowłókniak - co z nim zrobić?

Witam, mam 23 lata. Jakiś czas temu stwierdzono u mnie gruczolakowłókniaka. Obecnie mam w prawej piersi 20x12x15, w lewej 11x8x10 (możliwość FA). Nie wiem, co oznacza ta możliwość FA. Echogeniczność miąższu obniżona, przewód mlekowy powiększony 8x2. Od miesiąca nie mam okresu. Czy to może mieć coś wspólnego? Czy powinnam te guzy wyciąć? Dodam, że u mnie w rodzinie było kilka zgonów na raka piersi, moja mama również go ma. Ja nie wiem, co mam z tym zrobić...

Witam serdecznie,

W przypadku gruczolakowłókniaków istnieją dwie opcje postępowania - wycięcie guza już w momencie jego rozpoznania lub obserwacja - wykonywanie USG co 6 miesięcy, a na początku biopsja cienkoigłowa, dla potwierdzenia rozpoznania. U Pani guzy są dość spore, w dodatku jest Pani obciążona rodzinnie rakiem piersi, a więc najlepiej byłoby guzy usunąć. Gruczolakowłókniaki mają tendencję do wzrastania, szczególnie np. w okresie ciąży lub przyjmowania leków antykoncepcyjnych.

Warto także - w związku z występowaniem raka piersi w rodzinie, aby udała się Pani do Poradni Genetycznej, gdzie można przeprowadzić testy na obecność konkretnej zmiany genetycznej (mutacja genu BRCA 1 i BRCA 2). W przypadku obecności takiej mutacji ryzyko raka piersi jest bardzo wysokie (nawet do 90%). Zostanie też Pani objęta specjalnym programem badań profilaktycznych.

Pozdrawiam serdecznie