Gruczolakowłókniak i powiększony węzeł chłonny. Czy to normalne?

Witam serdecznie! Mam 24 lata. 3 miesiące temu wyczułam w piersi guzka. Po USG stwierdzono, że to gruczolakowłókniak. Miałam także badane węzły chłonne - niepowiększone. Z guzkiem byłam u onkologa, zalecił wycięty. Badał także węzły chłonne, zmian nie stwierdził. Tydzień po wizycie zaczęłam jednak wyczuwać lekkie, niebolesne powiększenie węzła chłonnego pod pachą, przy której był włókniak. Dodam, że węzeł wyczuwalny jest tylko w określonej pozycji ciała - jak podnoszę rękę do góry, nic nie czuć (a tak zazwyczaj badali mnie lekarze). 3 tygodnie temu miałam usuwany guzek. Badanie histopatologiczne potwierdziło, że to gruczolakowłókniak. Ciągle jednak mam troszkę powiększony węzeł. Moje pytanie brzmi: czy przy gruczolakowłókniakach węzeł chłonny może być powiększony? Czy należy to wiązać z inną przyczyną? Słyszałam kiedyś, że po infekcjach węzły chłonne czasem nie wracają już do swoich poprzednich rozmiarów. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Kasia

Witam serdecznie.

Gruczolakowłókniak to zmiana łagodna piersi, która sama w sobie nie powoduje powiększenia węzłów chłonnych. Węzły chłonne pachy mogą być także czasem powiększone odczynowo czyli w odpowiedzi na proces (np. infekcję, czy też zabieg) dziejący się w pobliżu. Być może stało się tak u Pani. Najważniejsze, że lekarze nie stwierdzili niczego niepokojącego. Proponuję kontrolę USG za 6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie