Grupa 3 w cytologii, stan zapalny, nadżerka i widoczne komórki ASC-US

Witam , moja cytologia wyszła nie najlepiej. Grupa III, stan zapalny, nadzerka oraz widoczne komórki ASC-US o nieokreślonym znaczeniu. Miałam robiona kolposkopie która nic nie wykazała wiec musiałam mieć wycinki do pobrania w kilku miejscach :( teraz czekam na wyniki , zostały dwa tygodnie :( strasznie się boje. Czy to coś poważnego ? Nie śpię po nocach a moja ginekolog nie jest w stanie nic powiedzieć. A może nic nie mówi, bo diagnoza nie jest najlepsza? Może ona już wie, że to rak. Czy wyniki mogą na to wskazywać? Co powinnam zrobić? Wykonać jakieś inne badania? Bardzo proszę o fachową odpowiedź, bo już sama nie wiem co mam na ten temat myśleć. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witaj. Według nomenklatury Bethesda cytologia ASC-US mówi tylko tyle, że cytolog widzi coś nieprawidłowego, ale nie może określić dokładnie co, jednakże na pewno wyklucza komórki rakowe (gdyby też je podejrzewał, postawiłby grupę ASC-H). Nie wiem w jakim jesteś wieku, bo postępowanie jest różne. Gdy masz mniej niż 25 lat, powinno się powtórzyć cytologię za rok. Gdy Jesteś starsza postępowaniem z wyboru powinno być oznaczenie czy jesteś nosicielem wirusa brodawczaka ludzkiego (DNA HPV) a nie kolposkopia. Jeśli wynik na nosicielstwo wirusa HPV wyjdzie ujemny, nie masz powodów do niepokoju i cytologię należy wykonać za 3 lata. Co do słowa nadżerka to już wiele powiedziano, że jest to stare określenie i jako takiej "fizjologicznej nadżerki" nie leczy się. Poczytaj sobie na stronach www.kolposkopia.org i www.kolposkopia.com
Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Określenie ASCUS oznacza dokładnie „atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu”. Istnieją dwie sytuacje, kiedy wynik cytologii oznaczany jest jako ASCUS. Należą do nich: 1) zmiany związane z zakażeniem wirusem ludzkiego brodawczaka (HPV) – tzw. atypia koilocytowa, 2) rozmazy, w których rzeczywiście nie można odróżnić zmian łagodnych, reaktywnych lub zwyrodnieniowych od LSIL, HSIL lub raka inwazyjnego.
Skala Papanicolau jest coraz rzadziej stosowana. Wynik Papanicolau II/III zaliczany jest do grupy wyników podejrzanych. Grupa II określa cytologię typową dla kobiet prowadzących życie seksualne, w której obok komórek prawidłowych stwierdza się także komórki zapalne. Grupa III to wyniki „podejrzane” – w rozmazie stwierdza się komórki nieprawidłowe. Ważne jest w tym przypadku nasilenie zmian, w związku z czym powinno pojawić się dookreślenie: CIN1 (dysplazja małego stopnia) lub CIN2 (dysplazja średniego stopnia) lub CIN3 (dysplazja dużego stopnia.

W Pani przypadku prawidłowym postępowaniem jest wykonanie testu molekularnego HR HPV LUB dwóch badań cytologicznych w odstępach sześciomiesięcznych.
Test HR HPV służy do wykrywania obecności DNA lub mRNA wysokoonkogennych wirusów brodawczaka ludzkiego. Testy nie wykrywają zmian CIN, AIS i raka. Ich wartość w weryfikacji nieprawidłowych wyników badania cytologicznego polega na określeniu ryzyka rozwoju zmian przedrakowych i raka szyjki macicy.
Dwukrotny prawidłowy wynik cytologiczny lub negatywny wynik badania HR HPV pozwala na powrót pacjentki do standardowych badań przesiewowych. Dodatni wynik HR HPV lub nieprawidłowy wynik cytologiczny jest wskazaniem do weryfikacji kolposkopowej.