Grupa ryzyka pośredniego w białaczce - co to oznacza?

W ostrej białaczce szpikowej wyróżniamy 3 grupy ryzyka. Z czym związane jest to ryzyko? Co ono oznacza? Interesuje mnie pośrednie. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

W przypadku ostrej białaczki szpikowej, wyróżnienie trzech grup ryzyka opiera się na obecności konkretnych zaburzeń genetycznych w komórkach białaczkowych.

Białaczki stanowią bardzo niejednorodną grupę chorób, nawet w obrębie jednego podtypu (określanego od M0 do M7) istnieją rozbieżności, przede wszystkim pod kątem rokowania i możliwości wyleczenia z choroby.

Grupa pośrednia określa wszystkie przypadki zaburzeń genetycznych, które nie wiążą się ani z dobrym, ani z negatywnym rokowaniem.

Wiadomo natomiast jeszcze jakie czynniki, oprócz genetycznych, mają znaczenie dla rokowania. I tak czynnikami niekorzystnymi są:
- wiek >60 lat,
- wtórna postać białaczki (wywodząca się np. ze schorzenia zwanego MDS),
- zły stan ogólny,
- ekspresja MDR1,
- ilość leukocytów przy rozpoznaniu >20 tys./l,
- ekspresja CD 34+ (cząsteczka na powierzni komórek).

Z kolei czynnikiam zwiększającymi ryzyko nawrotu choroby są:
- wiek powyżej 60 lat,
- opóźniony wynik leczenia indukcyjnego,
- ekspresja MDR1,
- ilość leukocytów przy rozpoznaniu <20 tys./l,
- płeć żeńska,
- LDH powyżej normy.

O ostrej białaczce szpikowej można więcej poczytać na naszych stronach:
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-ostrej-bialaczki-szpikowej.

Pozdrawiam serdecznie