Gryzienie wszystkiego przez 14-miesięczne dziecko

Witam.

Jestem mamą 14-miesięcznego chłopca, którego zachowanie od jakiegoś czasu trochę mnie niepokoi. Dodam, że Mateusz od 2,5 miesiąca życia jest rehabilitowany z powodu najpierw wzmożonego napięcia mięśniowego barków, a potem obniżonego w tułowiu. Synek jeszcze nie chodzi samodzielnie, jedynie przy meblach i zaczyna dopiero stać bez podparcia. W jego zachowaniu niepokoi mnie ciągłe prukanie ustami, napina przy tym bardzo nóżki, kręci stopami i rączkami. Robi to bardzo często i jak mu pozwolić to może tak długo robić. Kiedyś zdarzało się to głównie jak był zmęczony i znudzony, a teraz bardzo się nasiliło i mógłby tak robić cały czas. Jak mu mówię, że nie wolno to albo nie reaguje albo spojrzy na mnie i powie "be" i pokręci głową (co znaczy, że nie wolno) i robi tak dalej.

Druga rzecz to ciągłe gryzienie praktycznie wszystkiego (mimo że synek ma już wszystkie ząbki i dziąsła go raczej nie bolą), gryzie nawet meble (choć nie tak często) i zdarza się, że gryzie swoje rączki aż są na nich ślady. Mateusz nie mówi zbyt dużo głównie "be", Ba, am, baba, mama (ale to bez zrozumienia). Do wskazywania rzeczy, które np. chce nie używa paluszka wskazującego tylko wyciąga całą rączką. W książeczkach czasami użyje paluszka wskazującego, żeby pokazać coś w książeczce, ale nie lubi za bardzo ich oglądać woli kartkować. Z zabaw najbardziej lubi turlanie różnych przedmiotów. Nie zawsze reaguje na imie. Oprócz tego synek jest bardzo pogodny, nie lubi zostawać sam, lubi się przytulać, jest z nim bardzo dobry kontakt wzrokowy, umie robić kosi kosi, pa pa, bić brawo, wie jak się robi halo, pokazuje jaki jest duży czy ile ma kłopotów. Wiem, że jest jeszcze malutki, a ja nie wiem czy te zachowania są normalne dla dzieci w jego wieku?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Z przedstawionego przez Panią opisu niewiele wskazuje na to, że synek może mieć autyzm. Na pewno widoczne jest opóźnienie rozwoju i to, że konieczna jest intensywna stymulacja rozwoju ruchowego i poznawczego. W tym okresie wysiłek i uwaga chłopca skierowany jest na rozwój motoryczny, czyli na to, aby umieć raczkować, stać i chodzić, chwytać, trzymać przedmiot, podawać go. Zachęcam Panią do poszukania w miejscu zamieszkania ośrodka, który zajmuje się wczesnym wspomaganiem rozwoju dzieci. Kontakt ze specjalistami (psycholog dziecięcy, pedagog specjalny, logopeda, neurologopeda) umożliwi zrozumienie potrzeb synka oraz jego rozwoju, a co najważniejsze podjęcie szybkiej i skutecznej terapii.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Rodzic zawsze się martwi co jest naturalne. Wszystkie wątpliwości najlepiej rozwiać i zapytać specjalisty. Ponieważ forma internetowa raczej temu nie sprzyja zachęcam do wizyty u psychologa, który widząc dziecko i rozmawiając z Panią najlepiej oceni funkcjonowanie synka.
Pozdrawiam AM