Grzybica po stosunku

Witam od jakiegoś czasu (ok 3 miesiące) borykam się ze swędzeniem warg sromowych i mam upławy serowate. Zaobserwowałam iż te swędzenia występują albo przed okresem albo po. Dodam że biore tabletki antykoncecyjne CILEST. I co się podlecze i pokocham to zaraz mam swędzenia i trwają nieraz po tydzień czy to może być że zaraża mnie partner? Bo od 1,5 tygodnia nie uprawiałam seksu i było wszystko dobrze a tylko pokochałam się i znowu mam swędzenia. Czy to jest wina partnera czy moja?
ponad rok temu

Proponuję Pani wizytę u ginekologa i przedstawienie sytuacji. W Pani przypadku zasadne byłoby przepisanie doustnych preparatów przeciwgrzybicznych zarówno Pani, jak i Partnerowi. Dzięki podaniu doustnemu lek działałby zarówno na drożdżaki w narządach płciowych, jak i w przewodzie pokarmowym. Należy jednak spytać lekarza czy dany lek przeciwgrzybiczny stosowany doustnie nie wchodzi w interakcje z Pani tabletkami antykoncepcyjnymi, co mogłoby obniżyć skuteczność ich działania. W takiej sytuacji w danym cyklu należałoby zastosować dodatkową metodę antykoncepcyjną – np. prezerwatywę,

Trzeba pamiętać, że przyczyną nawracających grzybic mogą być różne schorzenia prowadzące do osłabienia odporności organizmu, a także np. cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne. Jeśli więc pomimo kuracji przeciwgrzybicznej problem powróci, zalecam wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań.

U niektórych kobiet tabletki antykoncepcyjne zwiększają skłonność do grzybicy. Aby się przekonać, czy tak jest też w Pani przypadku, musiałaby Pani przestać je przyjmować…Warto się zastanowić, czy problemy nie zaczęły się wraz z przyjmowaniem Cilest. Może jakiś inny preparat o mniejszej dawce hormonów bardziej by Pani służył?