Grzybica pochwy i oddawanie gazów po każdym posiłku

Witam serdecznie. Od kilku lat mam problemy z nawracającą grzybicą pochwy, a od pól roku z oddawaniem cuchnacych gazów po każdym posiłku. Uprawiam z mężem każdy rodzaj seksu, ale zachowujemy przy tym maksimum higieny. Często mam grzybicę pochwy, chociaż leczę się u ginekologa. Lekarstwa pomagają mi przez miesiąc, dwa, a potem infekcja powraca. Czytałam w internecie o zależności między grzybicą przewodu pokarmowego a grzybicą pochwy. Proszę mi poradzić, jakie mam wykonać badania, aby dowiedzieć się, co mi jest oraz czy mój mąż też powinien się poddać jakimś badaniom. Asia

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Rzeczywiście istnieje związek pomiędzy nawracającą grzybicą pochwy, a kolonizacją przewodu pokarmowego przez drożdżaki. Pomocne może być badanie kału na obecność grzybów (badanie mikologiczne). Można też nie wykonywać tego badania, tylko podać leki doustne, które jednocześnie zabiją grzyby żyjące w przewodzie pokarmowym, i w pochwie. Pani partner także powinien się przeleczyć. Na przyszłość - w profilaktyce pomocne mogą być doustne probiotyki (dostępne w aptece w kapsułkach lub w sklepie spożywczym w postaci jogurtów, kefirów). Polecam artykuł: portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-rozwoju-grzybicy , portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy.

Pozdrawiam!