Grzybica pochwy? Nawracająca?

Bardzo często powraca do mnie zapalenie pęchrza moczowego, a ostanio napady te są coraz ostrzejsze. Byłam u lekarza, dostałam antybiotyk, Przeszło. Po ostatnim współżyciu bardzo mnie piekło, jakby było obtarte, mimo że było zabezpieczenie (gumka+tabletki antykoncepcyjne, które biorę). Ostatnio dostałam antybiotyk w zastrzyku, który leczy także zakażenia dróg moczowych i pojawił mi się biały serek. Czym to może być spowodowane? Czy zapalenie dróg moczowych opóźnia okres?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Jest kilka sposobów na to, aby zapobiegać infekcjom dróg moczowych:

  • pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie (codziennie!!!),
  • łykać suplementy diety zakwaszające mocz (najczęściej wyciągi z żurawiny) albo codziennie pić herbatkę z żurawiny,
  • oddawać mocz w krótkim czasie po stosunku (podczas seksu bakterie mogą zostać przeniesione do cewki moczowej, mocz wypłukuje te bakterie).

Grzybica pochwy objawia się białym nalotem na błonach śluzowych pochwy i sromu, a także świądem. Grzybica często pojawia się po kuracji antybiotykiem, a zażywanie antykoncepcji hormonalnej jeszcze jej sprzyja. Grzybicę pochwy leczy ginekolog.

Pisze Pani o pieczeniu po współżyciu - antykoncepcja hormonalna może powodować "wysuszenie" pochwy, co sprzyja otarciom. Zastosowanie prezerwatywy może jeszcze pogorszyć sprawę.

Pyta Pani, czy zapalenie dróg moczowych może opóźniać okres - samo zapalenie dróg moczowych raczej nie powoduje opóźnienia okresu, ale antybiotyki stosowane w jego leczeniu mogą obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej...

Pozdrawiam!