Grzybica pochwy w 4. tygodniu ciąży

witam mam problem z grzybicą pochwy i jestem w 4tyg. ciąży mam do zastosowania tab. o nazwie Clotrimazolum GSK 100mg oraz maść Canesten thrushcream clotrimazole 2% w/w. ale na jednej i drugiej ulotce jest napisane żeby nie stosowac obydwóch leków w pierwszym trymes. ciąży. co ja mam zrobić w takim przypadku pomóżcie prosze !! Magda

Lek. Tomasz Budlewski

Jest bardzo dużo leków z takim zaleceniem, gdyz w gole im mniej leków w 1 trymestrze ciąży tym lepiej, to wtedy jest płód się rozwija i jest najbardziej narażony na ich szkoldiwe działanie. Są jednak takie sytuacje że ryzyko zwiążane z chorobą jest większe niż ryzyko związane z przyjmowaniem leku i wtedy lekarz decyduję co bardziej zagraza czy lek czy choroba. Nie wiem jak bardzo nasilona jest grzybica pochwy, jeśli nie jest bardzo obfita to sugerowalbym jednak poczekac z tym lekiem... jednak bez badania Pani nie jestem w stanie udzelic porady. Sugeruje skonsultowa się z innym ginekologiem...