Grzybica skóry głowy, twarzy, wypadanie włosów - jakie zrobić badania?

Dzień dobry! Tym razem piszę w imieniu kogoś znajomego. Objawy to: gwałtowne wypadanie włosów, przede wszystkim po kontakcie z wodą, na obszarze, z którego wypadają włosy zaczęły pojawiać się strupki, skóra piecze, jakby szczypie, do tej pory pomagał nieco szampon dercos vichy, ale działa coraz słabiej. Oprócz tego pojawił się z boku głowy całkiem łysy placek skóry. Na twarzy zaczęły pojawiać się łuszczące się czerwone plamki. Jakie badania trzeba wykonać, żeby sprawdzić, czy to jest grzybica, a jeśli tak, to jakiego rodzaju? (Bardzo proszę o podanie właśnie rodzaju badań, bo nie ma możliwości wizyty u dermatologa, a chodzi o zrobienie badań prywatnie). Pozdrawiam serdecznie! M

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Bez badania nie da się odpowiedzieć, jaka jest przyczyna dolegliwości. Zdecydowanie radziłabym zacząć od wizyty u dermatologa. Przyczyną dolegliwości może być grzybica, co jest stwierdzane na podstawie badania lekarskiego oraz mikologicznego. Natomiast przyczyną łysienia może być również choroba układowa.

Pozdrawiam.