Gula w gardle, złe samopoczucie, lęk a podejrzenie nerwicy

Witam. Mam 16 lat i podejrzewam u siebie nerwicę. Pół roku temu znalazłam się w szpitalu po tym jak miałam drętwienie całego ciała i osłabienie (mogło być to też spowodowane wcześniejszym przeziębieniem). Zrobiono mi badania, były prawidłowe. Pierwszą diagnozą było podejrzenie nerwicy i porada udania się do psychologa. Wróciłam do domu i wszystko wróciło do normy. Jednak od tamtej pory ciągle borykam się z 'gulą w gardle', gorszym samopoczuciem, lękiem sama nie wiem przed czym. Proszę o radę.

Zaburzenia lękowe są zaburzeniami na tle nerwicowym, i są jednym z najczęściej występujących rodzajów zaburzeń. Jeśli zauważyła Pani takowe u siebie to pierwszy krok do tego, by udać się na terapię i zlokalizować przyczyny lęku oraz określić czego dotyczą, tak aby zlikwidować zarówno przyczyny jak i skutki uboczne! Psychoterapia jest to najlepsze rozwiązanie w Pani przypadku - polecam :)

Witam. W pani przypadku diagnoza została już postawiona, kolejnym krokiem jest podjęcie.leczenia. Diagnoza nerwicy oznacza zaburzenia emocjonalne najczęściej lękowe pod postacią somatyczną, czyli objawów z ciała. Mogą one przyjmować postać drętwienia ciała, charakterystycznej ,,kuli w gardle'', czy też wszystkie inne objawy z ciała nie mające uzasadnienia medycznego. Diagnoza psychologiczna w takim przypadku jest najczęściej diagnozą wykluczeń, tzn jeżeli brakuje uzasadnionych podstaw medycznych do odczuwania określonych dolegliwości to zasadne jest poszukiwanie uwarunkowań psychologicznych w procesie psychoterapii.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Istotnie, objawy, które opisujesz są charakterystyczne dla nerwicy. Jeśli tak jest to niezbędne będzie udanie się do specjalisty, psychoterapeuta, ponieważ psychoterapia jest skutecznym sposobem leczenia tego zaburzenia. Nerwica nie leczona może pojawiać się z różnym skutkiem i w różnych okresach życia pod różnymi postaciami
Np lęki, obsesyjne myśli lub kompulsywne działania, fobie itp.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza