Guz - co robić?

Witam. Mam 25 lat. Niedawno odkryłam guzka, mniej więcej wielkości dębowego żołędzia, w mojej lewej piersi, mniej więcej po środku, ok. 2 cm poniżej sutka. Wydaje mi się, że pojawił się niedawno, z pewnością nie było go rok temu, kiedy robiłam badania kontrolne. Nie czuję się źle, nie odczuwam bólu w piersi. Od wielu lat biorę antykoncepcyjne pigułki. Chciałam zapytać o to, co robić? Do jakiego iść lekarza i czego (jakich badań) od niego oczekiwać? Jakie są możliwe sposoby postępowania (terapii)? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Ponad 80% guzów w piersi to zmiany łagodne, aczkolwiek każdą zmianę w piersi należy uważnie diagnozować. Powinna Pani zgłosić się do lekarza ginekologa, najlepiej posiadającego możliwość wykonania badania USG. W razie wątpliwości, lekarz skieruje Panią na biopsję cienkoigłową guza. W razie wskazań, jeżeli lekarz będzie podejrzewał obecność zaburzeń hormonalnych - skieruje Panią na odpowiednie badania hormonalne.

Więcej o diagnostyce zmian guzowatych w piersi może Pani przeczytać w dziale: http://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-raka-piersi.

Pozdrawiam serdecznie