Guz liściasty - czy konieczna jest mastektomia?

Witam.

Moja mama rok temu miała wycinany guzek liściasty z piersi wymiary 2,5 x 3,5. Niestety w tym roku stwierdzono, że guzek pojawił się dokładnie w tym samym miejscu. Dodam, iż moja mama jest pod stałą kontrolą, dlatego też ten 2. guzek wykryto natychmiast - jest nieznacznie większy niż poprzedni. Proszę o informację czy mastektomia jest nieunikniona w takim przypadku, czy istnieje może tylko możliwość ponownego usunięcia guzka? Wiem iż mama strasznie to przeżywa i boi się amputacji piersi.

Dziękuję, mada

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Guz liściasty występuje w trzech postaciach: łagodnej, granicznej i złośliwej. W zależności od podtypu obowiązuje inne leczenie. Wydaje mi się, że u pani mamy należałoby najpierw zrobić biopsję guza, aby ustalić do jakiej grupy go sklasyfikować. W przypadku guzów łagodnych lub granicznych wystarcza zabieg chirurgiczny - wycięcie guzka. Jeżeli okaże się złośliwy konieczna będzie prosta amputacja piersi.

Pozdrawiam serdecznie