Guz liściasty TUMOR PHYLLODES - czy trzeba usuwać całą pierś?

Witam, mam 52 lata. Wykryto u mnie guz liściasty o wymiarach 6x8 cm w prawej piersi, druga nietknięta... Nie mam zmian w węzłach chłonnych, guz nie jest złośliwy; chirurg onkolog przy wstępnych oględzinach zaleca mastektomię całej piersi. Czy istnieje możliwość usunięcia tylko samego guza, bez odjęcia całej piersi? Bardzo się boję, proszę o informację. Dziękuję i pozdrawiam

52 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Guz liściasty jest dość rzadkim nowotworem, który leczy się przez chirurgiczne usunięcie. Zwykle, faktycznie, wystarcza wycięcie guza z szerokim marginesem tkanek. U Pani guz jest dość sporych rozmiarów, co stwarza ryzyko, że próba usunięcia go z zalecanym marginesem, a jednocześnie zachowanie piersi, może skończyć się niepowodzeniem lub pozostawić zły efekt kosmetyczny, pewnie stąd decyzja chirurga o całkowitym usunięciu piersi. Proszę jednak porozmawiać z lekarzem o swoich wątpliwościach, zawsze istnieje ewentualna możliwość rekonstrukcji piersi po zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie