Guz na głowie trzustki

Dzień dobry! U mojego taty miesiąc temu wykryto guza na trzustce, dokładnie na głowie trzustki. Po ostatnim opisie z tomografu profesor odczytał, że to naciek na naczynie do omijanek. Chciałabym wiedzieć, co to jest i czy jest to coś bardzo złego? Dziękuję.

Jeśli guz głowy trzustki nacieka na ważne struktury naczyniowe, np. tętnicę krezkową górną, pień trzewny, żyłę wrotną to w takiej sytuacji niemożliwym jest wycięcie takiego guza. W przypadku wycinania takiego guza mogłoby dojść do uszkodzenia unaczynienia ważnych struktur anatomicznych organizmu bez których nie da się żyć. Guz taki może zamykać światło dwunastnicy co spowoduje niedrożność przewodu pokarmowego, dlatego trzeba w takim wypadku wykonać zespolenie omijające dwunastnicę, czyli połączyć jelito cienkie z żołądkiem. Oprócz tego guz może naciekać na przewód żółciowy wspólny odprowadzający żółć z wątroby, dlatego w takim wypadku też jest wymagane zespolenie omijające z jelitem powodujące swobodny odpływ żółci z wątroby, aby nie doszło do powstania żółtaczki. Wszystko to oznacza znaczne zaawansowanie miejscowe guza trzustki, co jest bardzo złym objawem rokowniczym.