Guz na głowie u dziecka

Witam serdecznie! Mój synek ma teraz prawie 4 miesiące. Pod koniec drugiego miesiąca życia na jego główce pojawił się spory obszar, pod którym znajduje się płyn. Początkowo obszar ten zwiększał się, teraz nie rośnie, ale zajmuje znaczną część główki synka. Pediatra skierował nas do chirurga. Chirurg dziecięcy powiedział, że najpewniej jest to krwiak poporodowy (na podstawie USG). Dziwne jest "tylko" to, że krwiak pojawił się przeszło 2,5 miesiąca po porodzie!!! Konsultowaliśmy problem u innego chirurga, który w ogóle nie miał pomysłu czym jest bąbel na główce synka i kazał obserwować. Lekarze zakładają, że "bąbel się wchłonie", jednak na razie nie widać żadnych zmian, a poza tym nikt nie potrafi wytłumaczyć mi, dlaczego krwiak pojawił się tak późno. Dodam tylko, że urazu nie było, synek nie przyjmuje leków, a wszystkie wyniki są dobre, USG i prześwietlenie wykazało, że wszystko jest w normie. Bardzo proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Myślę, że wskazane byłoby wykonanie punkcji zmiany z pobraniem płynu, który znajduje się pod skórą, w celu zbadania go pod mikroskopem. W ten sposób będzie można jednoznacznie określić, z czym mamy do czynienia, nie narażając dziecka na duże ryzyko. Wcześniej radzę też skonsultować się z dermatologiem.

Jeśli punkcja potwierdzi obecność krwi pod skórą, można będzie ją całą od razu tą drogą usunąć (część chirurgów dziecięcych zaleca takie postępowanie w przypadku krwiaków poporodowych, gdyż jeśli krwiak nie wchłonie się, może ulec zwapnieniu, co znacznie utrudnia leczenie).

Ponieważ trudno podejrzewać, że mamy do czynienia ze skutkiem urazu porodowego po tak długim czasie, wskazane byłoby też (w razie potwierdzenia obecności krwiaka) wykonanie badań krzepliwości krwi dziecka, tak by wykluczyć skazę krwotoczną (wrodzone upośledzenie krzepliwości krwi).

Pozdrawiam serdecznie!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty